86. sezóna

Bohaté aktivity PFS v sezoně 2020/2021 zahrnují mj. koncerty na festivalech Dvořákova Praha, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl nebo Janáček Brno, a ze zahraničních festivaly v Baden-Baden, St. Gallenu, Bregenzu a další. PFS čekají také vystoupení se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a jeho novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem, s Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova nebo Sira Johna Eliota Gardinera, dále s Mahler Chamber Orchestra a Maximem Pascalem nebo s Berlínskými filharmoniky a Kirillem Petrenkem.

 

 

Aktivity sboru

 • Sborový cyklus

  Pražský filharmonický sbor pořádá každý rok cyklus samostatných koncertů, na kterých mají posluchači možnost vyslechnout si hodnotná díla českého a světového sborového repertoáru – často nejen krásná, ale i nanejvýš náročná. Součástí těchto koncertů bývají také zajímavé novinky z oblasti sborové tvorby, které v České republice dosud nezazněly.

  Dramaturgii cyklu tvoří a koncerty zároveň řídí hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek.

  Všechny koncerty
  CD_Martinu_68
 • Pěvecké workshopy

  Pěvecké workshopy pořádá Pražský filharmonický sbor pro žáky 1. stupně základních škol v Praze a okolí. Jejich cílem je, aby děti získaly možnost lépe poznat sborový zpěv, a to přímo od zkušených profesionálních zpěváků. Děti se přístupnou a zábavnou formou seznámí nejen se samotným sborovým zpěvem, ale také např. s technikou správného dýchání. Kurz v délce jedné hodiny vede vždy dvojice lektorů z řad členů PFS.

  Pevecky workshop 1
 • Koncerty pro děti

  Tematicky zaměřené koncerty jsou určeny pro žáky 1. stupně základních škol a konají se v Koncertním sále Pražské konzervatoře a v sezoně 2019/2020 také v Kulturním centru Zahrada. Pražský filharmonický sbor si ke spolupráci pravidelně zve nejlepší pražské dětské sbory. Školáci se zábavným způsobem seznámí s vybraným repertoárem k danému tématu, přičemž se sami aktivně zapojují do dění na pódiu. Pořady moderuje Josef Hervert.

  Všechny koncerty
  _DSC4821_PK

Klub přátel PFS

Pražský filharmonický sbor s potěšením sleduje vzrůstající počet posluchačů a obdivovatelů tohoto vokálního tělesa, a aby s nimi byl v lepším a intenzivnějším kontaktu, pořádá Klub přátel PFS! Pro členy klubu jsou připraveny kromě pravidelných informací o aktivitách sboru také další zajímavé bonusy.

Členství v Klubu přátel PFS je bezplatné a nezávazné. Chcete-li být s námi u vzniku Klubu přátel Pražského filharmonického sboru, klikněte prosím na tlačítko „přihlásit“ a vyplňte náš registrační formulář. Děkujeme!

Kontaktní formulář
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.

Historie

1934

Zakladatel sboru Jan Kühn

Sbormistr Jan Kühn se v prosinci 1934 rozhodl založit smíšený sbor pro přípravu vysílání opery Josefa Bohuslava Foerstera Debora. Tato opera zazněla v přímém přenosu stanice Radiojournal Praha 8. ledna 1935 pod taktovkou Otakara Jeremiáše. Bylo to první veřejné vystoupení sboru, který začal působit v tehdejším Československém rozhlase jako Sbor Radiojournalu, krátce pokračoval pod názvem Československý pěvecký sbor a hned po německé okupaci byl název sboru změněn na Český pěvecký sbor, který těleso používalo do roku 1969.

003
Chviličku.
Načítá se.

Nahrávání

Pražský filharmonický sbor disponuje velmi bohatou diskografií a jeho nahrávky lze najít např. na nosičích vydavatelství Supraphon, Deutsche Grammophon, Decca či Sony Classical.

V závěru roku 2017 se na trhu objevily dvě novinky, album Kytice Bohuslava Martinů (Supraphon), které vzniklo ze záznamu koncertu 19. prosince 2016 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Koncert se uskutečnil v rámci abonentní řady Symfonický Orchestr Českého rozhlasu a byl součástí festivalu Dny Bohuslava Martinů 2016.

Druhou novinkou od stejného vydavatelství je Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů v novém podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru.

Obě nahrávky jsou pro své umělecké kvality vysoce ceněny českými i zahraničními hudebními kritiky.

 

Velký úspěch zaznamenává také Dvořákovo Stabat mater, na kterém se vedle sboru podílela i Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem (vydala Decca v květnu 2017).

 

Poslední nahrávkou samostatného Pražského filharmonického sboru jsou „Kantáty z VysočinyBohuslava Martinů (vyšlo u Supraphonu v listopadu 2016).

Nahrávka Pražského filharmonického sboru byla vybrána jako Choral & Song Choice neboli tip časopisu BBC Music Magazine v kategorii sborové a písňové tvorby, v němž nejvyšší počet hvězdiček získal nejen výkon umělců, ale také vynikající zvuková kvalita záznamu. Respektovaný časopis Gramophone označil nahrávku jako Editor’s Choice neboli tip šéfredaktora.

V roce 2020 vyšla u společnosti DECCA nahrávka se skladbami Antonína Dvořáka. Poslední 2CD pod taktovkou Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií, na kterém se podílel i Pražský filharmonický sbor obsahuje mj. skladbu Te Deum, Biblické písně a další.

Spolupráce

Pražský filharmonický sbor má na svém kontě řadu prestižních vystoupení s tělesy jako Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, Gewandhaus Orchester Leipzig, amsterdamský Concertgebouw nebo Izraelská filharmonie. Účinkoval v mnoha slavných koncertních síních a operních domech, jako je La Scala či Bavorská státní opera.

Mezi spolupracujícími dirigenty vynikají jména jako Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Pierre Boulez, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Fabio Luisi, Kurt Masur, Zubin Mehta, Riccardo Muti či sir Simon Rattle.

Repertoár

Široký repertoár Pražského filharmonického sboru obsahuje především a cappellovou, kantátovouoratorní tvorbu od klasicismu až po současnost. Sbor pravidelně spolupracuje s předními domácími i zahraničními orchestry a významnou složku jeho aktivit tvoří také operní projekty.

Pražský filharmonický sbor často spolupracuje např. s Národním divadlem v Praze a především s operním festivalem v Bregenzu, kde je od roku 2010 rezidenčním sborem. V průběhu let na Bregenzském festivalu uvedl nejen klasická díla operního repertoáru, ale také několik světových premiér zcela nových operních děl.

 

Akademie sborového zpěvu

Pražský filharmonický sbor organizuje Akademii sborového zpěvu již od sezony 2012/2013. Roční až dvouleté studium je určeno studentům zpěvu středních a vysokých škol od 16 do 26 let.

V průběhu studia se členové Akademie zapojí do úzké spolupráce s Pražským filharmonickým sborem, získají zkušenosti a dovednosti při práci se sborovým partem na stěžejním sborovém repertoáru a vystupují na vybraných koncertech doma i v zahraničí.

Někteří z akademiků posléze také úspěšně zvládli konkurz do některé z hlasových skupin a byli přijati mezi stálé členy Pražského filharmonického sboru.

211_ořez

Abonmá PFS

PŘEDPLATNÉ PFS

SBOROVÝ CYKLUS (zahrnuje všechny koncerty, pořádané PFS v kostele sv. Šimona a Judy a v Rudolfinu v sezoně 2019/2020)

I. Kategorie 1 260 Kč
II. Kategorie 990 Kč
III. Kategorie  810 Kč

ORCHESTRÁLNĚ – SBOROVÝ CYKLUS (je pořádaný ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, který našim abonentům poskytl slevu 20 %. Kromě sborového cyklu PFS obsahuje také koncert 3. 10. 2019 ve Smetanově síni Obecního domu)

I. Kategorie 1 800 Kč
II. Kategorie 1 400 Kč
III. Kategorie 1 090 Kč

JEDNOTLIVÉ VSTUPENKY
Koncert 7. 12. 2019, Rudolfinum (A. Honegger – Král David)
600 Kč – 500 Kč – 400 Kč

Koncerty 18. 12. 2019, kostel sv. Šimona a Judy (J. J. Ryba – Česká mše vánoční)
400 Kč – 300 Kč – 250 Kč

Koncert 29. 5. 2020, kostel sv. Šimona a Judy (Sborový koncert)
400 Kč – 300 Kč – 250 Kč

BÝT ABONENTEM SE VYPLATÍ!
Nákupem abonmá získáte slevu oproti ceně jednotlivých vstupenek, přenosnou abonentku a zajištěné své oblíbené místo v sále.

Prodej abonmá v sezoně 2019/2020 byl zahájen 12. 9. 2019. Vstupenky na jednotlivé sborové koncerty PFS budou v prodeji vždy měsíc před koncertem online na www.colosseumticket.cz

Informace a rezervace abonmá a jednotlivých vstupenek: +420 224 267 539, vstupenky@choir.cz