83. sezóna

V sezoně 2017/18 realizuje PFS v Praze koncerty mj. s Českou filharmonií a Vídeňskými symfoniky, na turné v Rusku vystoupí s Petrohradskou filharmonií a Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v Moskvě pod taktovkou Vladimíra Fedosejeva, v Izraeli zase s Izraelskou filharmonií a dirigentem Gianandreou Nosedou. V rámci Drážďanských hudebních slavností bude sbor koncertovat s Mnichovskou filharmonií a v létě se znovu vrátí na festival do rakouského Bregenzu, aby zde účinkoval v Bizetově opeře Carmen, stejně jako ve světové premiéře opery Beatrice Cenci skladatele Bertholda Goldschmidta. Pro společnost Decca připravuje PFS ve spolupráci s Jakubem HrůšouČeskou filharmonií Requiem Antonína Dvořáka.

Členové sboru

Soprán

Alt

Tenor

Bas

Sborová akademie

Aktivity sboru

 • Sborový cyklus

  Pražský filharmonický sbor pořádá každý rok cyklus samostatných koncertů, na kterých mají posluchači možnost vyslechnout si hodnotná díla českého a světového sborového repertoáru – často nejen krásná, ale i nanejvýš náročná. Součástí těchto koncertů bývají také zajímavé novinky z oblasti sborové tvorby, které v České republice dosud nezazněly.

  Dramaturgii cyklu tvoří a koncerty zároveň řídí hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek.

  Všechny koncerty
  CD_Martinu_68
 • Pěvecké workshopy

  Pěvecké workshopy pořádá Pražský filharmonický sbor pro žáky 1. stupně základních škol v Praze a okolí. Jejich cílem je, aby děti získaly možnost lépe poznat sborový zpěv, a to přímo od zkušených profesionálních zpěváků. Děti se přístupnou a zábavnou formou seznámí nejen se samotným sborovým zpěvem, ale také např. s technikou správného dýchání. Kurz v délce jedné hodiny vede vždy dvojice lektorů z řad členů PFS.

  Pevecky workshop 1
 • Koncerty pro děti

  Tematicky zaměřené koncerty jsou určeny pro žáky 1. stupně základních škol a konají se v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Pražský filharmonický sbor si ke spolupráci pravidelně zve nejlepší pražské dětské sbory. Školáci se zábavným způsobem seznámí s vybraným repertoárem k danému tématu, přičemž se sami aktivně zapojují do dění na pódiu. Pořady moderuje hudební popularizátor Petr Kadlec.

  Všechny koncerty
  _DSC4821_PK

Klub přátel PFS

Pražský filharmonický sbor s potěšením sleduje vzrůstající počet posluchačů a obdivovatelů tohoto vokálního tělesa, a aby s nimi byl v lepším a intenzivnějším kontaktu, připravil jako novinku pro sezónu 2017/18 Klub přátel PFS! Pro členy klubu jsou připraveny kromě pravidelných informací o aktivitách sboru také další zajímavé bonusy.

Členství v Klubu přátel PFS je bezplatné a nezávazné. Chcete-li být s námi u vzniku Klubu přátel Pražského filharmonického sboru, klikněte prosím na tlačítko „přihlásit“ a vyplňte náš registrační formulář. Děkujeme!

Kontaktní formulář
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.

Historie

1934

Zakladatel sboru Jan Kühn

Sbormistr Jan Kühn se v prosinci 1934 rozhodl založit smíšený sbor pro přípravu vysílání opery Josefa Bohuslava Foerstera Debora. Tato opera zazněla v přímém přenosu stanice Radiojournal Praha 8. ledna 1935 pod taktovkou Otakara Jeremiáše. Bylo to první veřejné vystoupení sboru, který začal působit v tehdejším Československém rozhlase jako Sbor Radiojournalu, krátce pokračoval pod názvem Československý pěvecký sbor a hned po německé okupaci byl název sboru změněn na Český pěvecký sbor, který těleso používalo do roku 1969.

003
Chviličku.
Načítá se.

Nahrávání

Pražský filharmonický sbor disponuje velmi bohatou diskografií a jeho nahrávky lze najít např. na nosičích vydavatelství Supraphon, Deutsche Grammophon, Decca či Sony Classical.

V minulé sezoně vznikly dvě nové nahrávky: „Kantáty z VysočinyBohuslava Martinů (vyšlo u Supraphonu v listopadu 2016) a Dvořákovo Stabat mater, na kterém se vedle sboru podílela i Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem (vydala Decca v květnu 2017).

Spolupráce

Pražský filharmonický sbor má na svém kontě řadu prestižních vystoupení s tělesy jako Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, Gewandhaus Orchester Leipzig, amsterdamský Concertgebouw nebo Izraelská filharmonie. Účinkoval v mnoha slavných koncertních síních a operních domech, jako je La Scala či Bavorská státní opera.

Mezi spolupracujícími dirigenty vynikají jména jako Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Pierre Boulez, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Kurt Masur, Christoph Eschenbach, Fabio Luisi, Jiří Bělohlávek, Manfred Honeck či sir Simon Rattle.

Repertoár

Široký repertoár Pražského filharmonického sboru obsahuje především a cappellovou, kantátovouoratorní tvorbu od klasicismu až po současnost. Sbor pravidelně spolupracuje s předními domácími i zahraničními orchestry a významnou složku jeho aktivit tvoří také operní projekty.

Pražský filharmonický sbor často spolupracuje např. s Národním divadlem v Praze a především s operním festivalem v Bregenzu, kde je od roku 2010 rezidenčním sborem. V průběhu let na Bregenzském festivalu uvedl nejen klasická díla operního repertoáru, ale také několik světových premiér zcela nových operních děl.

 

Akademie sborového zpěvu

Pražský filharmonický sbor organizuje Akademii sborového zpěvu již od sezony 2012-13. Roční až dvouleté studium je určeno studentům zpěvu středních a vysokých škol od 16 do 26 let.

V průběhu studia se členové Akademie zapojí do úzké spolupráce s Pražským filharmonickým sborem, získají zkušenosti a dovednosti při práci se sborovým partem na stěžejním sborovém repertoáru a vystupují na vybraných koncertech doma i v zahraničí.

Někteří z akademiků posléze také úspěšně zvládli konkurz do některé z hlasových skupin a byli přijati mezi stálé členy Pražského filharmonického sboru.

akademie