Pražský filharmonický sbor se na letošním 74. ročníku festivalu Pražské jaro představí celkem dvakrát.

Nejprve na samostatném sborovém koncertě v neděli 19. 5. (kostel sv. Šimona a Judy) v dramaturgii hlavního sbormistra a pro tento večer dirigenta Lukáše Vasilka. Pro tento výjimečný večer vybral do jeho první poloviny klasicistně-romantický repertoár (F. Schubert, J. Brahms), kde se mj. představí také zvlášť ženská a mužská část sboru, a do druhé části zařadil velkou duchovní kompozici Zdeňka Lukáše.

K Pražskému filharmonickému sboru se tentokrát připojí klavírní duo Lenka NavrátilováDaniel Wiesner a také Smyčcové kvinteto Schubert (Eva Krestová – housle, Tomáš Krejbich – viola, Eduard Šístek, Mikael Ericsson – violoncello, Petr Ries – kontrabas).

Pro koncert Pražského jara jsme připravili repertoár umělecky nesmírně náročný, ale přitom posluchačsky velmi přívětivý. Nejvíce se těším na kontrast skladeb Franze Schuberta a Zdeňka Lukáše. Obě díla jsou totiž ohromující i sama o sobě,” říká ředitelka sboru Eva Sedláková.

Druhý koncert za účasti PFS proběhne v úterý 28. května v Obecním domě a mj. zazní kantáta symfonického rozměru Alexandr Něvský pro mezzosoprán, smíšený sbor a orchestr, op. 78 od Sergeje Prokofjeva, která vznikla ke stejnojmennému filmu nestora ruské kinematografie Sergeje Ejzenštejna. Významný sólový part v Prokofjevově kantátě bude svěřen české mezzosopranistce Lucii Hilscherové: „Kvůli rozsáhlému provozovacímu aparátu se toto hluboké a expresivní dílo uvádí jen zřídka, asi i proto patří jeho interpretace k tajným snům nejedné mezzosopranistky,“ říká Hilscherová, která je laureátkou pěveckých soutěží Cantilena Bayreuth, Musica Sacra Competition v Římě a Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.
Celý program koncertu zazní v nastudování jednoho z nejvyhledávanějších dirigentů ruské hudby Alexandra Vedernikova.

O koncertě promluvil Lukáš Vasilek jako host v Událostech v kultuře ČT.

Záběry z generální zkoušky v Echu Pražského jara 2019.