In past

7. 6.

20:00
Prague – Valdštejnská zahrada
Choral series

Interprets

About the concert

Koncert Jazzové spirituály je v programu Pražského filharmonického sboru zcela unikátní. V podání prvního českého sboru uslyšíte skladby, které nejsou součástí běžného repertoáru, ale umí chytnout svým originálním temperamentem. Sborová hudba rozezní Valdštejnskou zahradu 7. června od 20:00 pod širým nebem, akce je volně přístupná.

Černošské spirituály jsou fenoménem americké kultury. Tyto emocemi prodchnuté náboženské písně získaly popularitu především pro své chytlavé melodie a rytmy, na jejichž základě mj. počátkem 20. století vznikl jazz. Dnes jsou spirituály prováděny v nejrůznějších aranžmá po celém světě a jejich výrazný otisk dokonce nese i česká hudba. Antonín Dvořák totiž během svého několikaletého amerického pobytu spirituály studoval a nechal se pak jejich specifickou melodikou a rytmikou ovlivnit ve své vlastní tvorbě.

Účinkující

Pražský filharmonický sbor

Jan Dušek klavír

Lukáš Vasilek sbormistr

Program

Rock-a My Soul in the Bosom of Abraham
Ride On, King Jesus
Witness
Poor Man Lazarus
Were You There
Battle of Jericho
Music Down in My Soul
Sometimes I Feel Like a Motherless Child
Children, Go Where I Send Thee
The Lily of the Valley
Go Where I Send Thee
Wade in the Water

Koncert se koná v rámci projektu Senát pro kulturu a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila.

Vstup je volný. Počet míst na sezení je omezen vybavením zahrady. Ostatní místa jsou na stání nebo si můžete přinést skládací židličku.

 

„Spirituály nejsou běžnou součástí našeho repertoáru. Před čtyřmi lety jsme ale provedli Gershwinovu operu “Porgy a Bess”, jejíž sborové části jsou do značné míry založené právě na spirituálové hudbě. Koncert tehdy řídil slavný dirigent Wayne Marshall a za své nastudování jsme si od něho vysloužili velké uznání, a to včetně pochvaly za výslovnost specifického černošského dialektu. I proto jsme se rozhodli na tuto zkušenost navázat a postavit vlastní originální spirituálový program.“ Říká k programu sbormistr Lukáš Vasilek.

 

Srdečně vás zveme na závěrečný sborový koncert této sezony!

 

Poděkování partnerům Pražského filharmonického sboru za podporu v sezoně 2022/2023.

Zřizovatel: Ministerstvo kultury ČR

Generální partner: Skupina ČEZ

Partner: Citroën

Mediální partneři: KlasikaPlus, Opera Plus

Dates

  • In past

    7. 6.

    20:00

    Praha

    Valdštejnská zahrada