= 2017 =

16. 5.

19:30
Prague – Church of St Simon and St Jude
Choral series

Programme

Interprets

About the concert

Arthur Honegger zkomponoval svého Krále Davida nejprve jako scénickou hudbu k dramatu básníka Reného Moraxe. Na kompozici měl tehdy pouhé dva měsíce. Premiéra se uskutečnila v roce 1921 u příležitosti znovuotevření poloamatérského divadla ve švýcarské vesnici Mézières, jehož činnost byla přerušena světovou válkou. Prostor divadla sice umožnil účinkování stočlenného sboru, zároveň ale omezil velikost orchestru na pouhých sedmnáct nástrojů. Provedení celého jevištního díla trvalo přes čtyři hodiny.

Už o rok a půl později mělo premiéru stejnojmenné Honeggerovo oratorium. Hudba včetně komorní instrumentace zůstala nezměněna, ale scénické obrazy nově nahradil vypravěč shrnující děj mezi jednotlivými hudebními čísly. V provedení Pražského filharmonického sboru zazní právě tato druhá verze Krále Davida, resp. první verze oratoria. Skladatel o pár měsíců později vytvořil ještě jeden tvar skladby, v němž hudbu doprovodného ansámblu přeinstrumentoval pro velký orchestr.

Starozákonní drama je členěno na tři části. První díl vypráví o hrdinství mladého Davida, druhý o jeho pozdějších slavných vítězstvích a třetí o Davidově stáří a smrti. Celé pětasedmdesátiminutové oratorium prostupují efektní melodie ustrojené do nápaditého, ale nekomplikovaného rytmu. To vše spolu s čistou harmonií a průzračnou instrumentací dělá z Krále Davida populární dílo, které je s úspěchem prováděno po celém světě.

Venue

  • Kostel sv. Šimona a Judy

    U Milosrdných, Staré Město, 110 00 Praha-Praha 1, Czechia

Show map!
One moment.
Loading.

More concerts