Pražský filharmonický sbor zahájí letošní jubilejní 85. koncertní sezonu v neděli 15. září na festivalu Dvořákova Praha s Izraelskou filharmonií a dirigentem Zubinem Mehtou, jenž se stal patronem PFS v sezoně 2019/2020. Pražský filharmonický sbor také inicioval udělení ceny Ministerstva kultury ČR “Artis Bohemiae Amicis” pro tohoto světoznámého dirigenta, se kterým sbor absolvoval již 93 společných koncertů. Cena bude udělena během jeho návštěvy v Praze při příležitosti účinkování maestra Z. Mehty na festivalu.

Výročí 85 let od založení oslaví Pražský filharmonický sbor v sobotu 7. prosince 2019 v pražském Rudolfinu při provedení oratoria Král David Arthura Honeggera se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou a Ondřejem Koplíkem. Jako host se pražskému publiku představí Vlámský symfonický orchestr z belgického Gentu. Součástí tohoto koncertu bude i výstava fotografií členky sboru Martiny Kritznerové z koncertů a zahraničních cest PFS. Partnery koncertu jsou Zastoupení Vlámské vlády v České republice a Francouzský institut. Sborový cyklus bude pokračovat předvánočním koncertem v kostele sv. Šimona a Judy a jedním z vrcholů sezony bude 29. května 2020 provedení skladby Alchymista Lukáše Sommera, českého soudobého skladatele, ve světové premiéře.

Sbor v letošní sezoně vystoupí na koncertech s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. FOK, PKF – Prague Philharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, ale i v Hradci Králové, Plzni a další českých městech. Mnoho koncertů se ponese v duchu Beethovenova výročí, ale sbor čeká i několik premiér a soudobých skladeb, např. Polednice Ondřeje Adámka v české premiéře, Stabat mater Ivana Zelenky nebo Pivní oratorium Jana Kučery či Requiem za H. Bosche Detleva Glanerta. Na část sezony odcestuje sbor do zahraničí, kde jej čekají premiérová vystoupení na Velikonočním festivalu v Salcburku se Staatskapelle Dresden a Christianem Thielemannem, v Hamburku s Labskou filharmonií NDR a Alanem Gilbertem, v Moskvě v novém sále Zarjadje s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva nebo na Festivalu umění v Hongkongu se dvěma samostatnými sborovými koncerty. Již tradičně uzavřeme naši sezonu účinkováním na letních festivalech u nás a ve švýcarském St. Gallen a rakouském Bregenz.

Programová brožura PFS ke stažení zde.