= 2019 =

19. 5.

20:00
Praha – Kostel sv. Šimona a Judy
Vstupenky
Sborový cyklus

Program

 1. Psalm 23, „Gott ist mein Hirt“, D 706

  Franz Schubert

 2. Gesang der Geister über den Wassern, D 714

  Franz Schubert

 3. Schicksalslied, Op. 54

  Johannes Brahms

 4. Requiem, op. 252

  Zdeněk Lukáš

O koncertu

Sborové skladby Franze Schuberta (1797–1828) ve své době překvapovaly novátorstvím i nevídanými interpretačními nároky. Žalm 23 „Hospodin je můj pastýř“ je v tomto ohledu spíše tradičnější, tedy stále ještě pevně zakořeněný v klasicismu. Proti tomu Zpěv duchů nad vodami už nezapře nastupující romantismus ani tématem, které vychází z textu Johanna Wolfganga Goetha, ani hudebním zpracováním. Osmihlasý mužský sbor doprovázený kvintetem hlubokých smyčců je technicky velmi náročný. Při premiéře doslova propadl, ale čas jej postupně vynesl mezi nejrespektovanější Schubertova vokální díla.

Johannes Brahms (1833–1897) se zabýval kompozicí Písně osudu celé tři roky. Zdlouhavá práce byla způsobena především náročným a mnohovrstevným textem Friedricha Hölderina – poetická disputace nad podstatou lidského bytí totiž autorovi nabízela více možností, jak ji uchopit. Brahmsova kantáta začíná až nebesky idylickým úvodem, který se ale po chvíli zlomí v mohutnou dramatickou plochu zobrazující neklid a pochybnosti trpícího lidstva. V závěru se pak hudba znovu obrátí ke smířlivému klidu. Skladatel zkomponoval romanticky rozmáchlý obraz lidství, který svým nadčasovým zpracováním vysoce převyšuje běžnou hudební tvorbu té doby.

Zdeněk Lukáš (1928–2007) je pro svou přístupnou hudbu, která se dobře zpívá i poslouchá, patrně nejoblíbenějším českým sborovým autorem. Jeho skladby jsou součástí repertoáru snad každého tuzemského sboru. Jednoznačným vrcholem Lukášova rozsáhlého díla je Requiem pro smíšený sbor a cappella, ve kterém zúročil všechny své umělecké zkušenosti. Nechal vzniknout skladbě plné originálních nápadů, typicky „lukášovských“ melodií a libozvučných, ovšem nijak banálních harmonií. V této velké duchovní kompozici nelze nalézt žádnou falešnou okázalost či patos. Z toho také vychází její mimořádná síla a opravdovost.

Autor textu: Lukáš Vasilek

Termíny

 • = 2019 =

  19. 5.

  20:00

  Praha

  Kostel sv. Šimona a Judy

Místo konání

 • Kostel sv. Šimona a Judy

  U Milosrdných, Staré Město, 110 00 Praha-Praha 1, Česko

Zobrazit mapu!
Chviličku.
Načítá se.