= 2018 =

15. 12.

19:30
Praha – Kostel sv. Šimona a Judy
Vstupenky
Sborový cyklus

Program

 1. Carmen ad cunas, vánoční píseň na text Jana z Jenštejna

  Jan Dušek

 2. The Lamb

  John Tavener

 3. Svjatyj

  John Tavener

 4. As One Who Has Slept

  John Tavener

 5. Lauda per la Natività del Signore

  Ottorino Respighi

O koncertu

Anglický skladatel John Tavener (1944‒2013) konvertoval ve svých třiatřiceti letech k pravoslavné církvi. Tento zásadní životní milník výrazně ovlivnil jeho sborovou tvorbu, v níž se tak mísí západní i východní hudební tradice. Ze spojení obou pak vychází vedle nezaměnitelného zvuku také osobitá, až mystická emocionalita. Kompozice Svatý, která je postavena na dialogu sboru a violoncella, zhudebňuje pravoslavnou zádušní modlitbu (při bohoslužbě je zpívána ve chvíli, kdy je rakev přenášena z chrámu ke hrobu, doprovázena pozůstalými nesoucími zapálené svíce). Klidně plynoucí hudba vrcholí absolutním ztišením závěru – jako by se otvírala brána věčnosti.

Italský impresionista Ottorino Respighi (1879–1936) se proslavil v první řadě instrumentální hudbou. Pro sbor toho napsal jen málo, ovšem jeho vánoční Chvalozpěv k Narození Páně je skladbou mimořádnou. Autor v ní vypráví sváteční příběh ústy pastýřů, andělů a Panny Marie, a celou kantátu vede v pastorálním duchu. Klidné vyznění navíc podtrhuje historizující instrumentací s převažujícími dřevěnými dechovými nástroji, stejně jako četnými reminiscencemi starých barokních tanců, renesančních madrigalů a gregoriánského chorálu. Je to výjimečná a originální hudba, z níž dýchá jižanská exotičnost.

Jan Dušek (1985) patří k nejnadanějším českým skladatelům mladé generace. Jeho hudba je originální a odvážná, pokaždé skvěle vypointovaná. I přes svou náročnost zůstává pro publikum srozumitelná a sdělná. V roce 2012 Pražský filharmonický sbor s úspěchem premiéroval jeho Čtyři písně Šalamounovy. Tentokrát zazní ve světové premiéře autorova nová vánoční skladba zkomponovaná přímo na objednávku sboru.

Autor textu: Lukáš Vasilek

Termíny

 • = 2018 =

  15. 12.

  19:30

  Praha

  Kostel sv. Šimona a Judy

Místo konání

 • Kostel sv. Šimona a Judy

  U Milosrdných, Staré Město, 110 00 Praha-Praha 1, Česko

Zobrazit mapu!
Chviličku.
Načítá se.