• Víte, že…?
  17. prosinec je pro Pražský filharmonický sbor významným dnem, neboť přesně před 83 lety se konala první zkouška sboru.

  V pozůstalosti Jan Kühna a v několika publikovaných pracích je uveden fakt, že první zkouška sboru se konala 17. prosince 1934. Sbor v čele s Janem Kühnem měl smlouvu se společností Radiojornal, která provozovala několik vysílačů na našem území. Následně poté, 4. ledna odezněla ve vysílání rozhlasové stanice Praha 1 pouze část, a 8. ledna 1935 celá opera J.B.Foerstera Debora. To jsou první oficiální data, kdy sbor vstoupil veřejně do povědomí společnosti. Zpíval pod jménem Sbor Radiojournalu. Po dvou letech, 14.10.1937, vystoupil poprvé pod jménem Československý pěvecký sbor a 17.5.1939 změnil název na Český pěvecký sbor. První veřejný koncert sboru se uskutečnil 13.12.1936, v Obecním domě a s Českou filharmonií řízenou O. Jeremiášem.
  (převzato z článku pana Karla Špeliny Pražský filharmonický sbor v počátcích své existence, který vyšel tiskem v časopisu Harmonie 9/2016).

  V příloze můžete vidět jednu z prvních fotografií sboru se sbormistrem Janem Kühnem z 2. poloviny 30. let. Otiskl ji časopis Radiojournal (někdy uváděný též jako Radio-Journal) vycházející nejprve jako měsíčník, od roku 1923 jako týdeník informující o programu stanic Českého (Československého) rozhlasu. Časopis vychází dodnes pod názvem Týdeník Rozhlas a je jedním z nejstarších periodik na našem trhu.

  facebook
 • Za necelé dva měsíce, v únoru 2018 bude mít Pražský filharmonický sbor jedinečnou příležitost se již téměř po 30 letech opět představit náročnému ruskému publiku během svého dvoutýdenního zahraničního turné po Ruské federaci, při kterém vystoupí v několika stěžejních dílech českého pěveckého repertoáru.

  Program:

  L. Janáček: Glagolská mše -10. února 2018 – Velký sál Petrohradské filharmonie, společně s Petrohradskou filharmonii pod taktovkou Nikolaje Alexejeva.
  Vstupenky: http://www.philharmonia.spb.ru/afisha/163261/

  B. Martinů: čtyři kantáty z Vysočiny – 12. února 2018 – Mariinského divadlo (Nová scéna), samostatný sborový koncert PFS pod vedením Lukáše Vasilka, dirigenta a hlavního sbormistra.
  Vstupenky: https://www.mariinsky.ru/en/playbill/playbill/2018/2/12/3_1900

  A. Dvořák: Stabat mater – 15. února 2018 – Velký sál Moskevské konzervatoře P.I.Čajkovského, Velký symfonický orchestr P. I.Čajkovského v Moskvě řídí legendární Vladimir Fedosejev.
  Vstupenky: http://www.bso.ru/concerts/2018/02/15/

  Partneři projektu: Ministerstvo kultury ČR, České centrum v Moskvě, Nadace Bohuslava Martinů.

  foto: © Petra Hajská

  facebook
 • K oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky se připojí i Pražský filharmonický sbor a v rámci tohoto významného jubilea představí v roce 2018 několik slavnostních koncertů na evropském kontinetu (mj. v Rusku, festival v Bregenzu, koncerty v Belgii), ale i v zámoří (koncert v newyorské Carnegie Hall).

  facebook
 • Když v roce 1990 Leonard Bernstein přijel na Pražské jaro a dirigoval Beethovenovu Devátou, bylo mu jedenasedmdesát. Projevoval se jako živelná, temperamentní a nekonformní excentrická osobnost − ve vystupování i dirigentské technice.

  “Pražský filharmonický sbor, který se mu velmi zalíbil, měl na podzim spoluúčinkovat při jeho provedeních Deváté v několika evropských velkoměstech,” vzpomínal Antonín Matzner. Jen pár týdnů před chystaným pařížským koncertem však z New Yorku přišla smutná zpráva: Leonard Bernstein ve svém apartmánu ve 2. patře bytového komplexu Dakota v západní části Central Parku zemřel. Bylo to v neděli večer 14. října 1990.

  zdroj:
  http://art.ihned.cz/c1-65979970-leonard-bernstein-hudba-prazske-jaro-koncert

Načíst další