Kdy jste začala působit v PFS a jaká cesta Vás k tomuto sboru přivedla?

Jak už to v životě bývá, rozhodla náhoda. Psal se rok 1988 a byla jsem ještě studentkou Konzervatoře v Pardubicích. Můj kamarád mě informoval, že v PFS vypsali konkurz a doporučil mi, abych se přihlásila. Chvíli jsem váhala a sbírala odvahu, ale zvědavost mi nedala, a tak jsem se vypravila do Prahy. Tehdejší sídlo PFS bylo nedaleko od Staroměstského náměstí, avšak ukryto ve spleti uliček. Sotva jsem stačila dorazit, abych mohla být registrována. O práci v PFS byl veliký zájem a vzhledem k množství uchazeček mi připadlo nemožné uspět, avšak byla jsem přijata. Otevřela se mi cesta, o níž mnozí sní, stala jsem se členkou nejslavnějšího českého pěveckého sboru s bohatou historií.


Které koncerty nebo osobnosti, se kterými sbor spolupracoval, Vám utkvěly v paměti?

Hned můj první koncert v PFS byl křest ohněm – Beethovenova Missa Solemnis. V Rudolfinu jsme ji zpívali pod taktovkou jednoho z nejslavnějších tehdejších dirigentů, Giuseppa Sinopoliho. S částí kolegů jsem měla tu čest zpívat v milánské La Scale (1990) v inscenaci Mistrů pěvců norimberských za řízení Wolfganga Sawallische.  Dalším nezapomenutelným zážitkem byla Beethovenova 9. Symfonie s Leonardem Bernsteinem (Pražské jaro 1990). Následovala celá plejáda dirigentských osobností: C. Abbado, R. Chailly, V. Neumann, J. Bělohláve,k a pak především Zubin Mehta, s nímž pojí PFS mimořádný vztah podložený více než dvacetiletou spoluprací s Izraelskou filharmonií a více než 80 společnými koncerty. Zatím posledním
a nejdojemnějším setkáním byl koncert v září 2019 v Praze. 

 

V létě je PFS rezidenčním sborem na operních festivalech v Bregenzu a v St. Gallenu.Myslíte si, že opera sboru prospívá nebo že jej může dokonce repertoárově obohatit? Které inscenace pro Vás zatím byly ty nejzajímavější?

Domnívám se, že navzdory tomu, že PFS je především koncertním sborem, působení v operních projektech je přínosem k rozvíjení určitých složek pěveckého projevu a setkáním se světovou špičkou tohoto žánru, což nám zejména Festival v Bregenz pravidelně nabízí. Ráda bych zmínila provedení Mozartovy Kouzelné flétny, Hamleta málo známého skladatele F.Faccia a Bizetovy Carmen.


Čím vyplňujete svůj volný čas?

Ve volném čase se snažím sportovat, nejraději v přírodě, a i když se to bude zdát někomu divné, večer ráda poslouchám hudbu. 


Je Vaše rodina součástí sborové sezony, např. jako posluchači, nebo jen tiše naslouchají, při Vaší domácí přípravě?

Moje rodina a řada mých přátel jsou velkými fanoušky PFS a těší se zvlášť na naše samostatné sborové koncerty pod vedením Lukáše Vasilka. 

 

Další členové sboru