Kdy jste začala působit v PFS a jaká cesta Vás k tomuto sboru přivedla?

V roce 1993 se začala v souboru Pražští madrigalisté, kde jsem působila, projevovat určitá stagnace, a protože jsem již léta spolupracovala s Pavlem Kühnem, rozhodla jsem se dát přednost umělecké práci v “jeho” Pražském filharmonickém sboru. Jeho osobnost byla pro mne zárukou kvality a dalšího rozvoje i v mé tehdejší sólové činnosti.


Patronem letošní sezony je dirigent Zubin Mehta. Utkvěly Vám v paměti některé koncerty nebo zkoušky s ním?

Pan Zubin Mehta má v životě sboru nezastupitelné místo. Koncerty
v Izraeli mají jednu zvláštnost, která v koncertním provozu není obvyklá, totiž až 10 provedení jednoho koncertu, což vede k hlubším uměleckým, ale i lidským vazbám dirigenta s interprety. V případě tohoto výjimečného člověka a umělce se to podařilo vrchovatou měrou. Koncerty s ním byly svátkem i ve všední den a nezapomenu na náš (zatím) poslední koncert v září 2019 na festivalu Dvořákova Praha, kdy nemocí oslabený dirigent předvedl v Mahlerově 3. symfonii opravdové vítězství ducha nad tělem…


PFS spolupracuje i s dalšími velkými dirigentskými osobnostmi. Která z nich Vás během dosavadního působení ve sboru nejvíce inspirovala?

Z ostatních dirigentských osobností nechci zapomenout na Claudia Abbada, ale dirigovali nás mj. také Wolfgang Sawallisch, Riccardo Chailly, Riccardo Muti, Kurt Masur, Fabio Luisi či Sir Simon Rattle. Vzpomínám ne nedávno zemřelého Krzystofa Pendereckého. A samozřejmě naši dirigenti, kam si dovolím přiřadit i Gerda Albrechta pro jeho zásluhy o českou hudbu, samozřejmě stále chybějící Jiří Bělohlávek a radost z práce s Jakubem Hrůšou. Jmen je mnohem víc, vím.

 

V létě je PFS rezidenčním sborem na operním festivalu v Bregenz. Můžete srovnat inscenace a působení sboru v jeho začátcích a nyní, když už se do Bregenz vrací 10. sezonu?

Naše působení na festivalu v Bregenz začínalo poměrně dobrodružně, sbírali jsme zkušenosti, někteří z nás byli poprvé tak dlouho mimo domov, a ne všichni to snášeli lehce… Časem se vytvořila, troufám si říci, až komunita kolegů, kteří se v Bregenz výborně zabydleli a odvádějí skvělou práci. Část z nás se zase stala součástí nedalekého operního festivalu v Sankt Gallen. Doufám, že oba festivaly vydrží tíži těchto dnů a budou pokračovat!


Máte čas také na něco jiného než sborovou hudbu?

Rozvržení volného času se v PFS samozřejmě řídí potřebami tělesa, ale četba, psaní, výlety do přírody, fotografování, diskuse na nejrůznější témata, jakož i kulinářské výlety, se dají realizovat celkem flexibilně.

 

Ve které zemi nebo s jakým dirigentem byste byl(a) rád(a), aby sbor vystupoval?

Těším se na šéfa Berlínských filharmoniků Petrenka, ale jsem zvědavá také na nové tváře nad partiturou i na země a místa, která mi (když Pán Bůh dá) bude dopřáno poznat.

 

Další členové sboru